Kauza ShopaholicAdel

Známá tiktokerka, youtuberka a influencerka Adéla Pulcová alias ShopaholicAdel se na českém internetu proslavila svým bizarním obsahem. Její komunita je rozdělena na dva tábory: ti, kteří jí podporují i přes její vážné přešlapy a na ty, kteří naopak její působení na sociálních sítích odsuzují. Čím to je, že jí lidé nenávidí a jaké přestupky provedla?

Začalo to nevinně. Jednoho krásného dopoledne jsem prokrastinoval projížděním videí na TikToku. Skvěle jsem se bavil a čas rychle utíkal. Najednou jsem narazil na záznam ze streamu (ne)populární hvězdy TikToku, ShopaholicAdel. Udivil jsem se nad tím, proč algoritmus sociální sítě usoudil, že by mě zajímala stupidita neznámé slečny, nicméně jsem se chytil jako ryba na háček. Horlivě jsem začal vyhledávat další záznamy ze streamů, a to byla chyba! Každým otevřením aplikace TikToku jsem hltal jedno video za druhým, až jsem začal chápat, proč je tato holčina taková zajímavá kuriozita a proč ji tolik lidí nemá rádo.

I když jsem sledoval výstřižky z jejích streamů, nikoliv celé streamy, nepovažoval jsem se za jejího fanouška, ani hatera. Bavil jsem se pouze nad její nízkou inteligencí a ochotě ze sebe veřejně dělat idiota. Ano, přiznávám, že tento druh zábavy je poněkud zvláštní a v jistém ohledu i morálně špatný. Pak jsem zjistil něco, co mě otřáslo celým světem – Adéla byla v Superstar. Na YouTube jsem si našel video s jejím pěveckým výstupem a doslova jsem zareagoval stejně jako tehdy Ewa Farna.

Vystoupení Adély Pulcové před porotou Superstar

Jsem si vědom toho, že každý má talent na něco jiného. Mezi klíčové dovednosti Adély bezpochyby nepatří zpěv, notabene v cizím jazyce. Bohužel Adéla moc ráda zpívá i na streamech. Pokud jde o taneční kreace – ty jsou o něco málo (opravdu ždibíček) lepší. Bylo by však ode mě pokrytecké, kdybych prohlásil, že tančím mnohem lépe. Adéla dělá, co ji baví – to respektuji. Na druhou stranu však nerespektuji její chování k publiku. Právě zde je největší kámen úrazu.

ShopaholicAdel se objevila v pořadu Jaromíra Soukupa, kde zatancovala

Dvě tváře ShopaholicAdel

TikTokerku, influencerku a youtuberku, ShopaholicAdel, sleduji už dostatečně dlouhou dobu, abych si o ní mohl udělat vlastní obrázek. Předtím než jsem začal sbírat poznámky pro tento článek jsem si pečlivě procházel veškeré materiály, co jsou na sociálních sítích volně k dispozici, abych nekritizoval něco, čemu vlastně nerozumím. Ze všech záznamů jsem zjistil, že Adéla má dvě tváře: jednu pro své sledující na streamech a druhou pro lidi v oficiálních médiích.

Rozhovor se ShopaholicAdel – podcast EasyCast, moderátor Jakub Kotek

Zatímco se v živých vysíláních ke svému publiku chová často dost nevhodně, hrubě a nemorálně, v rozhovorech pro média, jako je časopis Rytmus života nebo web Expres.cz, ze sebe utváří politováníhodnou oběť.

Příkladem může být, že v EasyCastu (podcast) Adéla uvedla, že si je vědoma obří laviny haterů a domnívá se, že ji lidé nemají rádi kvůli vzhledu a mluvě. Na základě jejích streamů, nebo záznamů je však toto tvrzení daleko od pravdy. Skutečným důvodem, proč schytává takovou kritiku je její arogantní, drzé a dětinské chování. Nemluvě o častém lhaní. Adéla má také ve zvyku si často protiřečit. Čas od času je i pokrytecká. Dejme si však ruku na srdce a řekněme si, kdo není v dnešní společnosti pokrytecký a povrchní.

Chování – kámen úrazu

TikTokerka se ve svých videích často ohání tím, že má živnostenský list a bere práci na sociálních sítích jako primární zdroj obživy. Na tom nevidím nic špatného. Z mého pohledu se jedná o práci snů. Upřímně bych si také přál vydělávat nemalé částky prostřednictvím online světa. Alespoň bych se tak osvobodil z korporátního vězení. Bohužel si Adéla myslí, že lidé nechtějí, aby cokoliv sdílela na internet, a chtějí jí připravit o tuto práci. V jistém ohledu jí rozumím. Pokud lidé začnou hromadně odhlašovat odběr, klesne jí sledovanost a tím pádem i peníze. Na druhou stranu ona nerozumí tomu, že lidé nemají problém s jejími videi (i pochybnou kvalitou bez jediné známky úprav), ale s jejím povýšeneckým chováním. Tento aspekt je jeden z mnoha, který by Adéla potřebovala vylepšit, aby ji diváci měli rádi. Pokud jde o konstruktivní kritiku (nikoliv o řeči typu „jsi p*ča), i tu naše Adéla příliš nezvládá.

Zajímavé je, že navzdory tomu, že si je vědoma velkého počtu haterů, i nadále ve svých videích lidem sděluje, že má všechny ráda. Nejsem si jistý, jestli má tato slova v hlavě „naprogramovaná“, aby je říkala ve všech videích, nebo je skutečně tak naivní, že jí hateři i přes jízlivé poznámky zbožňují. Domnívám se ale, že takto reaguje na základě počtu obdivovatelů, kteří jí neustále posílají dárky. Dárky, ze kterých má zdroj peněz. I zde je třeba se pozastavit nad faktem, že ačkoliv jí lidé posílají peníze prostřednictvím TikTokových dárků, ona si toho těžce neváží. Sprostě uráží své dárce a k tomu je až nutí, aby jí posílali další peníze. Hvězda často prohlašuje, aby za ní lidé moc neutráceli, ale i přesto je nutí k dalšímu zasílání. Dalo by se říct, že zde aplikuje psychický nátlak. Nemluvě o tom, že mnohdy hraje tak nepřesvědčivé divadlo, aby ve svých divácích vzbudila jisté pocity a lítost.

Cena popularity

Existuje mnoho inkriminujícího materiálů podporující tvrzení, že sláva z ní udělala egoistické monstrum. Youtuber Sibiřan v jednom svém videu prohlásil, že peníze a sláva posilují charakteristiky člověka. Naprosto s tímto výrokem souhlasím. Právě sledující a příznivci ShopaholicAdel z ní udělali to, čím dnes je. Pomohli jí se stát známou osobou a nyní si myslí, že je díky tomu slavná, ne-li celebrita.

Osobně jsem se párkrát na krátký čas na její streamy připojil. Jak jsem zmiňoval, od obdivovatelů získává velké množství dárků – financí a hodně často se jedná o vysoké počty dárků začínajících od malých částek až po velké sumy. Naneštěstí se mezi tyto nadšence neadekvátních vysílání řadí i malé děti, kteří Adélce posílají své kapesné od rodičů v domnění, že zmíní jejich jméno, byť se tak často nestane. V nehorším případě si „půjčí“ maminčinu kartu a jdou bezmyšlenkovitě utrácet. Pak jsou tu dospělí lidé, kteří se také označují za influencery a u kterých si občas říkám, jestli ze sebe idioty pouze dělají, nebo jsou jimi doopravdy.

Influencerka bez rozmyslu

ShopaholicAdel se pyšní tím, že se označuje za influencerku. Pokud se nemýlím, influencer svým způsobem „ovlivňuje“ své obecenstvo k lepšímu životnímu stylu. Například doporučuje zajímavé produkty, destinace, nebo poskytuje tipy k lepšímu životu. Adéla prostřednictvím živých vysílání a videí ukazuje divákům, co si nového koupila. Obvykle se její nákupy skládají z nezdravých potravin, nevkusného oblečení a různých drobností za malé ceny. Akceptuji tento druh obsahu. Ne každý má tolik peněz, aby si dovolil nakupovat drahé zboží. Bohužel Adélka si neuvědomuje význam nálepky „influencer“. Několikrát jsem byl svědkem toho, jak na streamu vybuchla jako papiňák pouze z pomyšlení, že někdo má něco stejného jako ona. Adéle se nelíbilo, že někdo kopíruje její styl, – což je paradoxně účelem pravého influencera.

Pokud jde o samotné streamy, zcela popravdě nechápu jejich účel. Téměř každý večer sleduji vysílání jednoho Brita, který si s lidmi mile povídá, diskutuje na různorodá témata a celkově u jeho vysílání pociťuji uvolněnou atmosféru. V porovnání s těmito streamy, Adéla (i jiní influenceři) tvoří streamy s opačnou hodnotou. Každou chvíli děkuje za dárky, nervově se hroutí za tučné částky, co jí fandové posílají přes dárky s vyšší hodnotou, sleduje filmy a seriály, občas poslouchá hudbu s copyrightem a drze odpovídá na dotazy publika.

ShopaholicAdel se také dostala do povědomí lidí tím, že svým sledujícím vyhrožovala vězením na základě fiktivního zákonu, který zakazoval odběratelům odhlašovat sledování influencerů. Již na první pohled se zdálo, že se nejedná o autentický zákon, neboť obsahoval pár gramatických i pravopisných chyb. Nicméně, i když toto video později smazala a omluvila, činu vyhrožování a sdílení falešného paragrafu litovala. Bohužel jí důsledky tohoto přestupku minuly. Stejně tak jako jí se vyvlékla z trestu ohledně úmyslného usmrcení jejího „dítěte“, morčete Smíška.

Zdroj: Sibiřan

V létě 2023 jsem se osobně šel podívat na místo posledního odpočinku jejího morčete, které vědomě nechala umrznout, a jehož bezvládné tělíčko i s klecí chladně odhodila k popelnicím. Chtěl jsem na vlastní oči vidět, jestli je pravda to, co jsem viděl na sociálních sítích. Návštěva okolí domu, kde dříve bydlela, ve mně zanechala smíšené pocity. Na domě byl napsán její pseudonym a u blízkých popelnic před domem bylo pamětní místo na památku morčete. Nechtěl jsem se tam déle zdržovat a číhat na Adélu jako její stalkeři, a tak jsem odešel.

ShopaholicAdel je dojná kráva

Prosím, neberte toto označení nijak ofenzivně vůči ní, chtěl jsem pouze říct, že pro mnohé youtubery, tiktokery a influencery je ShopaholicAdel dojná kráva ve smyslu, že si s ní všichni hrají na kamarády výměnou za sledovanost na jejich profilech.

I přes své chování a manýry má ShopaholicAdel vysoká čísla sledování a odběratelů, jež neustále rostou. To se hodí právě menším youtuberům a influencerům, kteří mají v úmyslu se na její popularitě přiživit. TikTokeři spolu s Adélou dělají společná vysílání a na YouTube existuje mnoho reakčních videí na její streamy a videa, což jim generuje čísla, ze kterých mají později i profit. Snaží se těžit z bizáru za jakoukoliv cenu a tím tak vydělávají peníze.

Kdykoliv se na jejím streamu objeví nová tvář, Adéla si automaticky vsugeruje, že má nového kamaráda nebo kamarádku. Přiznejme si jednu věc. Na TikToku každý jede za sebe. Zde není místo pro kamarádství, nebo dokonce přátelství. Vzhledem k faktu, že Adéla má obrovskou sledovanost, každý se snaží získat si její důvěru a díky společně strávenému času, kdy se ten druhý musí přetvařovat, se snaží o získání pozornosti pro svá videa a kanál.

Něco podobného platí i pro youtubery, zejména pro reakční kanály. Všimli jste si, že skoro každý reakční kanál vás žádá o zpětnou vazbu? Může to být na začátku videa, na konci videa nebo i co skoro každou minutu. Nejsem si jistý, jak v tomto ohledu YouTube algoritmus funguje, ale mám teorii, že čím větší je zpětná vazba od diváků prostřednictvím komentářů nebo palců, tím víc se video posouvá do horních žebříček sledovaných kanálů a videí.

Dramata ShopaholicAdel

Mám pocit, že od té doby, co se Adéla rozešla se svým bývalým přítelem Davidem, její život nabral dramatický spád. Dříve chodila na rozhovory do redakcí pochybných plátků, chodila na akce, byla v televizi. Během vztahu s nyní již dalším ex-přítelem, Honzou Kulasem, její pseudo-sláva opadla. Už se tolik neúčastnila rozhovorů. Byla zaměstnancem (parodijní) boxerské organizace RedFace, ale během zkušební doby dostala výpověď.

Byla nucena se odstěhovat ze svého celebritovského nájmu, za který platila přes čtyřicet tisíc měsíčně, a to jen z důvodu, že si myslela, že takto bydlí všichni slavní influenceři. Několik dní předtím, než se měla skutečně odstěhovat, si na poslední chvíli hledala nové bydlení. Lidé jí pochopitelně chtěli pomoci, a tak jí zasílali nabídky nájmů po celé České republice. Když jsem náhle zaslechl město, kde aktuálně bydlím, zamrazil jsem se. Mou mysl zaplavila vlna obav a beznaděje a jakožto ateista jsem byl v té chvíli ochoten věřit všem božstvům, co existují, aby si právě nevybrala mou domovinu. Naštěstí prohlásila, že o mém městě nemá páru a instantně tento návrh sestřelila stejně tak jako konstantně odmítala jiné nabídky, co nesplňovaly její náročné požadavky, jež se měnily den co den.

Mezi požadavky Adély na nový byt patřilo:

 • Nájemné musí být alespoň o polovinu menší
 • Nové bydlení musí mít balkón
 • Ideálně by byla ráda za dům
 • Rozloha bytu nebo domu musí být alespoň 2+1, 2+KK, 3+1 nebo 3+KK
 • Jan Kulas nesmí být zapsaný v nájemní smlouvě

Má Pulcová city?

Poslední bod mi přišel hodně zvláštní. Adéla Pulcová trvala na podmínce, aby její tehdejší přítel, Jan Kulas, nebyl zapsaný v nájemní smlouvě z důvodu, aby měla pojistku, že si byt nechá v případě, že se někdy rozejdou. V podstatě trvala na tom, aby tam bydlel načerno a ona měla legitimní důvod ho kdykoliv vyhodit na ulici (podobně jako jejího ex-přítele, Davida Pražáka).

Když se zpětně dívám na celou situaci, nemohu si odpustit úvahu, že je dost možné, že ho nikdy upřímně nemilovala. V diskuzích pod příspěvky a videi jsem četl o teorii, že slečna Pulcová není schopna upřímných nefalšovaných emocí. Pokud tehdy takto myslela (a stále myslí), teoreticky je možné, že není schopna pravé lásky, když má potřebu si neustále vytvářet pojistky proti svým partnerům.

Ironií je, že ve svých videích a na streamech stále hlásala, že svého přítele miluje, že se s ním chce vzít, mít děti a společně zestárnout. Přesně to samé tvrdila i Honzově předchůdci, panu Pražákovi a v momentě, když se rozešli, začala na něj házet špínu, co mnohdy nebyla ani přesná nebo pravdivá.

Jak by měl vypadat zdravý vztah?

Netvrdím, že jsem expert na lásku. Osobně jsem prošel několika vztahy, které moc dobře nedopadly. Jeden z nich byl i toxický. Vím však, že zdravý vztah by měl být založený na vzájemné důvěře, porozumění a lásce. Pokud tam důvěra chybí, nemá smysl pokračovat v takovém vztahu.

Podle mého názoru Kulas (i další její bývalí partneři) hodně chyboval, když se nechal veřejně ponižovat. A proč? Jeho city k Pulcové mu zatemnily mysl a spolu s ní se k lidem chovali jako nevděčné a hrozivé bestie. Jsem rád, že nakonec procitl a uviděl jí v pravém světle.

Moc rád říkám, že si každý zaslouží nalézt svou polovičku. Představa, že tam někde ve světě je někdo, kdo ke mně patří jako Jing-Jang mě nutí stále hledat, snažit se a nepřestávat. Ovšem, jak se dívám na celebritu Adélu, občas přemýšlím, že bych měl tento výrok přehodnotit podobně jako Brumbál přehodnotil svůj výrok o tom, kdo si zaslouží pomoci. Jestli Adéla Pulcová setrvá na svém současném chování, obávám se, že musím prohlásit, že se najdou i výjimky, jež si partnera nebo partnerku nezaslouží.

Celebritě se hroutí život

Po svém odstěhování samozřejmě lidem nadávala, že to je jejich vina, že se musela odstěhovat, ačkoliv říkala, že musí pryč, protože nemůže a nechce platit tak vysoké nájemné každý měsíc. Myslím si, že bylo od ní dost bláhové, když prodala svůj vlastní byt v Bílině za pakatel a ještě tam nechala většinu svých věcí. Jan Kulas jí opustil hned po Vánocích 2023, protože už nemohl unést psychický teror, který způsobuje každému svému přítelovi.

Ačkoliv jsem rád, že přišel k rozumu a prozřel, jaká je ve skutečnosti jeho přítelkyně, osobně si myslím, že nelze odpustit pár jeho prohřešků. Přál několika lidem nežití, chtěl, aby ještě žil jistý německý diktátor, neustále ze sebe dělal hrdinu a byl jeho ego bylo vysoké až k nebesům. Stejně jako ego jeho přítelkyně. Adéla, kromě toho, že veřejně vyhlásila svému ex válku, několik dní po rozchodu začala s hledáním nového kluka, který by nahradil místo po Kulasovi v její loži.

Zdroj: FatDad

Jak jsem již uvedl, osobně nevidím žádný smysl v jejích streamech i videích a existuje tucet dalších tvůrců, kteří tvoří kvalitní obsah a zaslouží si finanční pomoc. Nemluvě o charitách. Adéla je prostě Adéla. Její životní příběh zhruba znám díky různým zdrojům, ale netvrdím, že jim zcela věřím. Každý má nějakou minulost a je jen na dotyčném, jak se srovná se svou historií. Namísto, aby se Adéla poučila ze svých chyb, dělá nové a ještě větší. Jsem přesvědčený, že je zlý a povrchní člověk, který si nezaslouží podporu od fanoušků. Osobně lituji všechny její bývalé partnery, – a jak se k nim chovala. Nemyslím si, že by se ShopaholicAdel měla označovat za influencerku a živit se sociálními sítěmi.

Má komunikace se ShopaholicAdel

ShopaholicAdel je také známá tím, že převážně komunikuje s lidmi, kteří mají vysoký počet sledujících na svých profilech. Bohužel já vysoké dosahy nemám, a tak když jsem jí jednou napsal na Instagramu, zprávu si přečetla, ale rozhodla se neodpovídat. Napsal jsem jí slušnou formou zpětnou vazbu a co by mohla zlepšit, ale předpokládám, že si to vyložila jako další hate komentář, a rozhodla se mě tak nadobro zablokovat. Od té doby nemohu najít její profil, ani jí poslat další zprávu. Upřímně mě to ani nijak nermoutí.

Tímto textem si definitivně nechci nahnat čísla. Naopak bych chtěl všechny, kteří Adélu podporují, pobídnout k tomu, aby se nad sebou řádně zamysleli a zeptali sami sebe, jestli je její tvorba vážně něco, co stojí za finanční dárek.

Vzhledem k tomu, že jsem v průběhu roku 2022 intenzivně sbíral videa z jejích dramat a přešlapů, rád bych vás pozval na své HeroHero, kde můžete zhlédnout jednotlivé příspěvky a videa, která v současné době už nikde jen tak nenajdete, protože byla smazána, nebo zablokována. Jelikož se jedná o prémiový obsah, který může být snadno zneužit, dovoluji si jej poskytnout za menší finanční poplatek.

HeroHero.com/TichyPozorovatel


Jaký máte názor na ShopaholicAdel vy?

Podělte se do komentářů.

6 komentářů u „Kauza ShopaholicAdel“

 1. Každopádně obdivuji tu práci s podrobným průzkumem této ženy. Je pravda, že jméno ShopaholicAdel jsem občas v médiích zahlédla, ale titulek příslušného článku mě vždy odradil od čtení a zařadila jsem si to do kolonky: Nezajímá mě to. Teď vidím, že odhad byl správný, zatím nevidím důvod, proč bych ji měla sledovat.

  1. Děkuji za komentář a ocenění mé práce. Nebylo jednoduché o ní vyšťourat úplně všechno. Mé psychické zdraví přitom dost utrpělo. Nejlepší je, že jí ignorovat. Člověk si tím ušetří dost nervů a ona přijde o dalšího potencionálního diváka, který by jí chtě/nechtě přispíval do kapsičky.

 2. Jeden čas jsem uvažovala nad tím, že také začnu natáčet videa. Ale zavrhla jsem to kvůli tomu, že nejsem dost reprezentativní. Ale když tak teď koukám na tu ShopaholicAdel… Internet vlastně snese všechno. 🙂
  Vlastně jsem její tvorbu nikdy dopodrobna nesledovala. Ona v podstatě mluví jenom o sobě a nemá to žádnou přidanou hodnotu. A nejhorší je, jak říká lidem, že je má ráda. Říká to takovým tím úlisným tónem, který člověka spíš rozčiluje.

  1. Ona nikoho upřímně ráda nemá. Adéla je pouze fixovaná na svého psa a na svou plastikovou panenku, o kterou se takřka ani nestará. Jak jsem uvedl v tomto příspěvku, když říká, že má všechny ráda, myslím, že to říká automaticky jako robot bez toho, aby to myslela vážně (nebo si to uvědomovala). Nejhorší je, jak vždy nasadí nevinnou tvářičku, kdykoliv je někde v médiích na rozhovorech. Lidé, kteří jí sledují už déle moc dobře ví jaká je a její slaďoučké chování jí tak nežerou. Adélina tvorba nemá hodnotu – s tím souhlasím. Bohužel to co jí tak proslavilo je její agresivní chování a její nízká inteligence, ze které si všichni dělají legraci. Každý je nějaký – to respektuji, ale jak se chová a jak jí je vše odpuštěno bez hlubších důsledků, například úmrtí jejích dvou dětí, to nesmí zůstat bez odezvy, a rozhodně to nesmí být zapomenuto.

 3. Adélu jsem poznala “díky” tvému staremu článku. Tenkrát jsem absolutně nechápala, co je to sakra za osobu. 😀
  Párkrát mě popadla sebepoškozovací nálada a zloumala její tvorbu. A nějak nevím, jestli mi jí není spíš líto. Evidentně to v hlavě nemá v pořádku. Možná si vůbec neuvědomuje, jak působí na veřejnost.
  Každopádně nechápu žádného chlapa, co s ní jde do vztahu. 😀 Ten David ještě ze začátku dejme tomu, ale ti další, když z médií vědí, o koho jde? 😳

  1. Adéla není psychicky v pořádku. Sama to neustále přiznává. Bohužel s tím odmítá cokoliv dělat. V jejím imaginárním světě se má za největší celebritu. Hraje si na ní. Bohužel, jak tvrdíš, neuvědomuje si, že žádná celebrita není a svým chováním a tzv. tvorbou, co sdílí na internetu se spíše jen znemožňuje. Mnoho lidí právě z jejích bizarních kousků těží nejen sledovanost, ale i peníze. Například reakční kanály, kterým Adéla zvyšuje sledovanost získají pozornost a tím pádem i peníze z reklam. Čím víc na Adélu reagují (a ona na ně), tím víc mají provizi z reklam, co se lidem přehrává.

   Pokud jde o vztahy, mám několik teorií. Muži, kteří se s ní snaží navázat nějaký hlubší kontakt se snaží zejména udělat si jméno na internetu. Proč ne? Adéla je dost naivní na to, aby si někoho připustila k tělu a i za cenu veřejného ponižování si díky ní udělají značku a později i peníze. Paradox je, že i po rozchodu budou přikládáni k Adéle, což z marketingového hlediska není zrovna atraktivní zdroj čísel. I kdyby se ti tito partneři po rozchodu snažili si udělat nějakou značku, nabízet služby nebo něco propagovat, budou stále považování za exoty, kteří byli s mentálně narušenou slečnou. Ve zkratce řečeno: vše je jen o číslech a penězích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *