Jak Být Organizovaný

Při plánování schůzek, organizaci událostí nebo zapisování úkolů není radno se spoléhat na vlastní hlavu. Vždy se může stát, že na něco důležitého zapomenete. Totéž se dělo i mně. Našel jsem několik způsobů, jak být organizovaný. Od té doby, co jsem se jich začal držet je mé plánování efektivnější.

Rozhodl jsem se, že chci začít žít spořádaně: nezapomínat na důležité úkoly, věci nebo na narozeniny svých přátel. Pravda je taková, že v tomto případě se stále spoléhám na Facebook, že mi sám oznámí narozeniny mých nejbližších i těch nejvzdálenějších. Bohužel mi neoznámí tento speciální den u někoho, kdo má v nastavení soukromí zvolené datum svého narození jako soukromé, nebo u těch kteří profil na této sociální síti vůbec nemají.

Začalo mě štvát, že neustále na všechno zapomínám a nedokážu si zapamatovat důležité dny, své povinnosti, či dokonce položky v mém nákupním seznamu. Tak nějak jsem vždy měl důvěru ve svou paměť. Už ale nejsem v teenagerském věku, abych si pamatoval vše. V obchodě jsem stejně na většinu potravin zapomněl a když jsem přišel domů, chybělo mi jídlo, které jsem potřeboval nejvíce zrovna ve chvíli, kdy jsem kuchtil.

Abych začal žít organizovaně, hledal jsem na internetu jak na to. Nevěděl jsem, jak začít, nebo jaká pravidla dodržovat. Kromě tipů, které by v praxi nefungovaly, nebo nicneříkající rady, jsem našel pár pravidel, jejichž dodržování mi slibovalo pozitivní výsledky. Rozhodl jsem se je tak dodržovat. V kostce se jedná o pět jednoduchých bodů.

Zapisuji si úkoly

Nejjednodušší i nejlogičtější rada. Nejsem přílišným fanouškem papírových diářů nebo zápisníků. Protože žijeme v 21. století, sázím na moderní přístup a vše si zapisuji do telefonu, který mám u sebe takřka neustále. Má chytrá asistentka Alexis mi také trochu v tomto pomáhá. Dosud jsem jako zápisník používal aplikaci MyDiary, ale protože mě v jejím používání zbržďují neustálé reklamy, hledal jsem alternativu a našel ji v Google Keep. I když mi tato aplikace nedává přílišnou svobodu v editaci textů jako MyDiary, oceňuji, že si zde mohu dělat seznam položek, který mohu postupně odškrtávat. Nedám také dopustit na barevné rozlišování položek.

Kromě zápisů úkolů si zde zapisuji i nápady na články pro tento blog, nebo rovnou kostru příspěvků. Pro tento účel jsem používal stejnojmennou aplikaci, ale po přechodu na Apple zařízení, jsem byl nucen ji opustit. Nyní si vše zapisuji do Apple Pages, který je pro všechny Apple iPhony, iPady a počítače zcela zdarma. V podstatě se jedná o alternativní verzi textového editoru Word.

Používám kalendáře

Když jsme u aplikací, všiml jsem si, že jsem si navykl na využívání kalendáře v e-mailovém klientovi. Pro pracovní schůzky, meetingy nebo kamarádská setkání v práci využívám kalendář Microsoft Outlook. Nemám na vybranou. Korporát, ve kterém pracuji, striktně používá počítače s operačním systémem Windows a pracovní telefon nemám. Pro osobní záležitosti sázím na Google Kalendář, protože jsem držgrešle a odmítám platit pravidelný poplatek za využívání Microsoft Office balíku. Tím, že vše mám spárované s telefonem nyní nikdy nezapomenu na důležité události.

Vedu si denní rozvrh

Nikdy jsem nebyl nadšencem sestavování denních rozvrhů. Nebyl jsem ani tak zarytý snahou jej dodržovat za každou cenu. Nelíbilo se mi to a stále tento přístup odmítám, ale naneštěstí musím přiznat, že i toto jsem vyzkoušel. Najednou jsem měl pocit, že toho stíhám během dne nějak více. Zároveň jsem večer ulehal do postele s klidným pocitem, že jsem zbytečně nepromarnil den, a že měl naopak smysl. Samozřejmě je pro mě těžké dodržovat rozvrh na minutu přesně. Každý den se objeví nějaká těžkost, která mi rozvrh částečně rozhází.

Vše ukládám na své místo

Čas od času se objeví chvíle, kdy získám kupříkladu nový předmět a bezmyšlenkovitě jej doma odhodím na náhodné místo s tím, že jej později uklidím. Pak na něj zapomenu a náhle se divím, že jsem ho nedal na své místo dříve. Alespoň jednou za měsíc si u sebe doma procházím všechny věci, police, skříně a hledám objekty, které do této lokace nepatří, a které naopak patří někam jinam. Zahrnuji to do své uklízecí rutiny a všímám si, že jsem daleko spořádanější. Také se mi hodí, že vím kam sáhnout, když onu věc zrovna urgentně potřebuji. Nemusím ji tak hledat po všech čertech, což mi ohromně šetří čas. Provádím také pravidelné revize v tištěných dokumentech a třídím je do svých vlastních, řádně označených, pořadačů.

Snažím se neprokrastinovat

Prokrastinace je můj největší nepřítel. Přiznám se, že jsem si koupil knihu, jak přestat odkládat věci, ale bohužel jsem knihu někam odložil a nemohu ji nikde najít. Ano, odložil jsem knihu, která mi měla pomoct s odkládáním věcí – až tak špatné to se mnou je. Docela ironie, nemyslíte? Občas se objeví úkoly, které se mi moc plnit nechtějí, a tak je odkládám na neurčito až do chvíle, kdy je už nemohu odložit více, což má za následek stres.

Řekl jsem si, že s tím něco musím udělat – prokrastinaci vzít do rukou a nějak s ní začít bojovat. Ačkoliv dělám pokroky a musím se nutit do věcí, které nechci dělat, stále jsem na začátku cesty k poražení prokrastinace. Domnívám se, že potrvá ještě hodně dlouho, než dojdu na konec této cesty. Na druhou stranu se alespoň snažím – a snaha se počítá.

6 komentářů u „Jak Být Organizovaný“

  1. Ještě v době nedigitální měla jsem snahu organizovat se. Měla jsem všelijaká krásné bloky s tvrdými lesklými deskami, snažila jsem se v seznamech mít pořádek a mít je také úhledně napsané. Přestalo mě to bavit. V době digitální a počítačové jsem měla spoustu všelijakých organizérů a elektronických kalendářů, vedla jsem je poctivě až do úplného zblbnutí, kdy jsem si řekla, dost!
    No Bóže, tak na něco zapomenu. Při reinstalaci OS jsem organizéry neinstalovala, z mobilu také něco vymazala a tvrdě pracuji na tom, abych nebyla organizována. 🙂

    1. Děkuji za sdílení osobní zkušenosti. Nebýt alespoň trochu organizovaný znamená mít v životě chaos. Chaos, kterého jsem se zbavil a jsem za to rád. Nicméně každý je nějaký a každému vyhovuje něco jiného. Někdo chce mít ve svém životě pořádek, někdo naopak preferuje nezřízenost. Každý je nějaký… Prostřednictvím tohoto článku pouze sděluji osobní zkušenost a to, co mi pomohlo si utřídit život.

  2. Taky se snažím být organizovaná, všechny věci si zapisuju (já teda preferuju starý dobrý papírový diář), to se mi celkem daří, ale s prokrastinací taky docela dost bojuju 😀 Knihu, co zmiňuješ, jsem kdysi četla a pamatuju, že mě tehdy docela motivovala, tak si říkám, že by možná stálo za to si ji znovu prolistovat…

    1. Děkuji za komentář. Té knihy jsem se už zbavil. Nepomohla. A to nejen protože jsem si ji nikdy nepřečetl, ale také protože na ní už byla až moc velká vrstva prachu. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *